בריאות הנפש

דיכאון חורף

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

דיכאון חורףהשמיים האפורים, הגשם שבחוץ, הקור שלרבים לא כל כך נעים, ובכלל, האווירה הקצת אחרת בחורף, כל אלה גורמים ללא מעט אנשים לשקוע בדיכאון קל, הנחשב לרגיל ולנפוץ מאד במהלך תקופה זו.

אולם, לעיתים מדובר בדיכאון עוצמתי יותר, המוביל לא מעט אנשים אל הפסיכיאטר, כדי לקבל מענה תרופתי מתאים שיעזור להם לעבור את החורף בשלום.

רקע

דיכאון חורף הוא תופעה נפוצה מאד בארצות הקרות בעיקר ופחות במדינות חמות, כמו ישראל. הסובלים מדיכאון חורף, שיכול להופיע בעוצמות שונות, חוזרים לתפקוד מלא כבר עם בוא הקיץ, והדיכאון שחוו אותו בחודשים הקרים והאפרוריים חולף כלא היה.

גורמים

הסיבות לדיכאון החורף יכולות להיות פסיכולוגיות או פיזיולוגיות. החורף מוביל רבים להסתגר יותר בבית, הוא פחות מאפשר ליזום מפגשים חברתיים ויציאות אל המרחב הפתוח. רבים בוחרים להישאר בבית, בשל הקור והגשם, ופחות משתתפים בפעילויות חברתיות שונות.

הסגירות הזו גורמת להם לשקוע בדיכאון, שכן אין להם גורמים מסיחים שיסיטו את תשומת ליבם ממחשבות לא נעימות. בפן הפיזיולוגי ניתן לראות שמדובר בתקופה שגורמת לשינויים הורמונאליים ולשינויים במערכות הגוף הנוספות בשל כמות האור המעטה בכל יום. עובדה זו מובילה לחוסר איזון הורמונלי ולדיכאון.

תסמינים

אין הבדל בין דיכאון רגיל לדיכאון חורף, למעט המועד שבו הוא מופיע. דיכאון חורף נקרא כך שכן הוא מופיע במהלך החודשים הקרים, במהלך החורף, וחולף מעצמו עם בוא האביב. דיכאון החורף, כמו הדיכאון הרגיל, בא לידי ביטוי בתחושת עצבות, בחוסר עניין בסביבה, במגעים חברתיים, בפעילויות שונות וגם בתקשורת בינאישית.

הסובלים מדיכאון חורף נוטים להימנע מפעילויות, שבעבר גרמו להם הנאה רבה, הם מסתגרים לרוב בביתם וכמעט שאינם עוסקים בפעילות פיזית כלשהי. הם איטיים יותר, ממעיטים בתנועה וחשים גם חלשים הרבה יותר, פחות אנרגטיים. מעבר לכך, הדבר בא לידי ביטוי גם בדפוסי האכילה. דפוסי האכילה במהלך החורף משתנים ואלה, הסובלים מדיכאון חורף, נוטים לפצות את עצמם במזונות שונים ולכן גם מעלים במשקל. אחרים חווים, לעומת זאת, חוסר תיאבון, מה שפחות נפוץ בתקופה זו.

אבחון

האבחון נעשה תוך התייחסות לסימפטומים, שאותם מציג הפונה למטפל, ולאחר תשאול מעמיק באשר לתחושותיו. במהלך האבחון עצמו נלקחת בחשבון גם התקופה עצמה, כלומר – המועד שבו הופיע הדיכאון.

טיפולים

אפשרויות הטיפול, המוצעות לסובלים מדיכאון חורף, הן זהות לאלו הסובלים מדיכאון רגיל עם תוספת של טיפול מיוחד, טיפול אור. פוטותרפיה היא אפשרות מצוינת לסובלים מדיכאון אור וגם חשיפה רבה יותר לשמש. אפשרויות נוספות הן התרופות, שנחשבות לפופולאריות בקרב אלה הסובלים מדיכאון.

מדובר בתרופות פסיכיאטריות, כמו ציפרלקס ופרוזאק, המתאימות במצבי דיכאון וגם חרדה ומשפרות את מצב הרוח בתוך מספר שבועות. לעיתים נלוות אליהן תופעות לוואי, אולם אלו חולפות מעצמן בתוך מספר ימים בדרך כלל. אפשרויות טיפול נוספות הם הטיפולים הקוגניטיביים, טיפולים קצרי מועד ונקודתיים מאד, הבוחנים את מחשבותיו השלישיות של המטופל, שמעוררות בו את הדיכאון והחלפתן במחשבות מעודדות, מחשבות חיוביות.

לסיכום

דיכאון חורף, וכפי שניתן לנחש משמו, מופיע במהלך חודשי החורף. הסימפטומים שלו זהים לאלה של הדיכאון הרגיל וכך גם אפשרויות הטיפול בו. תחושת עצבות, הימנעות מפעילויות חברתיות, מחשבות שליליות וגם תיאבון מוגבר יותר (או מנגד – חוסר תיאבון) הן תופעות נפוצות, המופיעות לרוב בקרב אלה הסובלים מדיכאון במהלך חודשי החורף. הטיפולים המוצעים במקרים כאלה יכולים לסייע לסובלים מכך ולאפשר להם להתמודד עם התקופה הלא פשוטה הזו בצורה טובה יותר עד בוא האביב, אז הדיכאון חולף מעצמו.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!