בריאות הנפש

חרדה חברתית בבני נוער

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

חרדה חברתית במתבגריםגיל ההתבגרות הוא שלב חיים המאופיין במצבים חברתיים מורכבים, ודרכי ההתמודדות של מתבגרים משפיעים באופן משמעותי על מצבם הנפשי ועל יכולתם לצלוח מצבים מורכבים.

בחלק מהמקרים, מדובר ב-0.5-4% מבני הנוער. חרדה זו מתבטאת בהימנעות ממצבים חברתיים ומתבטאת בתסמינים שונים – פיזיים ונפשיים, המשפיעים באופן מהותי על מצבם האישי והחברתי.

כיצד לזהות חרדה חברתית בגיל ההתבגרות

יש להקדיש תשומת לב רבה לזיהוי חרדה והבדלה ממצבים של ביישנות, מופנמות כללית, או קשיים אחרים דומים. חרדה הקשורה במצבים חברתיים בתחילה מזכירה מאוד מצבי ביישנות קיצוניים – הימנעות מאחרים ושיחות אישיות, הסמקה, או חוסר ביטחון עצמי. אך בניגוד לביישנות, לחרדה ישנם סממנים קשים יותר:

מבחינה פיזיולוגית – חרדה חברתית יכולה לכלול את שלל תסמיני החרדה הנפוצים, החל מהזעה, ועד דפיקות לב, לחץ דם גבוה, קיפאון, וכדומה.

מבחינה התנהגותית – חרדה יכולה לכלול התנהגות נמנעת, התנגדויות לסיטואציות חברתיות, רצון לא להתבלט באופן קיצוני, התפרצויות אגרסיביות, זעם, בכי, ואף הסתתרות או בריחה מסיטואציות לא נוחות מבחינה חברתית.

מבחינה אישית – בנוסף להתנהגות שונה או תגובה פיזיולוגית, המתבגר יבחר שלא להתמקד בסיטואציות חברתיות. הוא יבחר שלא להתבלט, אולי גם לא להרבות ולצאת מהבית לפגוש אנשים, ויבטא חרדה ופחדים מסיטואציות חברתיות.

בעוד ביישנות זהה לחרדה, היא פחות קיצונית מסיטואציות של חרדה. חשוב להבין כי חרדה אינו רק עניין פשוט שאפשר להתגבר עליו אם רק מנסים, בניגוד לביישנות אולי. חרדה היא עניין פסיכולוגי מורכב, ונער הסובל מחרדה חברתית יסבול במובן הממשי ביותר מסיטואציות כאלו, לא רק יבחר או יעדיף להימנע.

הטיפול בחרדה חברתית בגיל ההתבגרות

גישות שונות זמינות לטיפול בחרדה חברתית. טיפול החותר לרכישת מיומנויות להתמודדות עם חרדה חברתית, כגון גישות התנהגותיות שונות, יכול להיות מאוד יעיל לטווח הקצר בכל אשר לשיכוך החרדה והבטיה, אך לא יטפל בבעיה עצמה אשר בגינה הופיעה החרדה מלכתחילה.

טיפולים קבוצתיים שונים מסייעים למתבגרים לפתח מיומנויות התמודדות עם החרדה, וכלים להתעמתות עם מצבים חברתיים מורכבים. אך לעתים זהו רק שלב שני של טיפול להתמודדות עם חרדה חברתית, מאחר ותחילה יש להביא את הנער למצב בו הוא מסוגל בכלל לשתף פעולה ולהצטרף לפעילות קבוצתית.

טיפול פסיכולוגי מומלץ להתייעץ עם פסיכולוג המיומן בטיפול במתבגרים. היות וחרדה חברתית מעידה במקרים רבים על בעיות מורכבות יותר, יש לנקוט בגישת טיפול עמוקה. באמצעות עבודה ממוקדת המניחה את התפיסה הסובייקטיבית היחודית לכל מטופל, ניתן יהיה לעבוד עם האופן האישי והשונה של החרדה החברתית עמו הנער מתמודד.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!