טיפול בחרדה

מאת: מכון חיבורים, המכון הישראלי לחרדה

טיפול בחרדה – המידע הבסיסי

חרדה היא תחושה מאיימת, אך היא נטולת אובייקט מוחשי להילחם בו או לברוח ממנו. לפיכך יש הנוטים לדמות חרדה ללילה חשוך מבשר רעות. טיפול בחרדה יהיה אפקטיבי רק מתוך הבנה עמוקה של התחושה והשפעותיה כבדות המשקל על כל תחומי החיים.

תחושת החרדה היא כל כך דומיננטית שהיא לא מותירה מרחב לתחושות אחרות, מסך ברזל המונע את חופש ההנאה מהרגעים הקטנים והגדולים של החיים.

המחשבות וכל החושים עסוקים באופן קבוע ומתסכל בחיפוש אחר מקור האימה. הואיל ומדובר רק בדמיון מחשבתי פורה במיוחד ובאיומי סרק ללא אחיזה במציאות, הרי שתהליך החיפוש הוא עקר ועל כן מכלה אנרגיה ומייגע במיוחד. תחושת החרדה האופפת כל, מתישה ופוגמת בשמחת החיים עד כדי שיתוק. לא מפליא שחרדה לרב משולבת גם עם תחושת דיכאון אשר מוסיפה עגמימות על המצב הנפשי הירוד בכל מקרה.

תחת תחושת דיכאון, נדרשת אנרגיה אדירה לבצע אפילו את הפעולות הבסיסיות ביותר, רמת המוטיבציה יורדת למינימום והתפקוד היומיומי נפגם באופן משמעותי. ההרגשה השולטת היא "לשם מה" והיא מובילה להסתגרות, בידוד וחוסר רצון לחיות.

האם גם את/ה סובלים מהתסמינים הבאים?

טיפול בחרדה בודק את התסמינים הבאים כאינדיקציה לבעיות חרדה ודיכאון:

  • חוסר עניין, חוסר מוטיבציה וחוסר התלהבות
  • תחושת ניתוק וניכור
  • תחושת עצבות מתפשטת, ייאוש
  • תפיסת חיים כללית נגטיבית וחששנית
  • רצון להימנע ממצבים שמצריכים עשיה ותשומת לב
  • התקפת פאניקה והרצון לברוח
  • הרגשת חוסר נוחות כרונית
  • מחשבות אובדניות
  • עייפות ותחושת כבדות מתפשטת

מה מטרתו הראשונית של טיפול בחרדה?

טיפול בחרדה מבוסס על ההיגיון הביולוגי/ פזיולוגי שמאחורי תחושת הדיכאון. המנעות היא פעולה הגיונית אשר מופעלת כתגובה של הגוף שלנו ,באמצעות מערכת העצבים, על מנת הימנע מלעסוק בכל מה שמנותח במחשבותינו כחסר תוחלת.
המטרה של תחושת הדיכאון היא להגן עלינו מפני הנזק שיגרם לנו באם נמשיך לעסוק בכל דבר שהוא בעצם חסר תוחלת ונעדר תועלת עבורנו. הבנת ההיסטוריה האבולוציונית וההיגיון הביולוגי מאחורי התופעה מאפשר לטפל בה לעומק.

בדומה לדיכאון גם לתחושת חרדה מקורות והסברים ביולוגיים, שמקורם ברצון לשרוד – תחושת החרדה מפני סכנה ממשית, אכן מועילה ומסייעת לברוח או להילחם בסכנה מתוך האינסטינקט הבסיסי להישרדות.

החרדה מעוררת את מערכת העצבים ומכריחה אותנו לפעול באופן שיבטיח סיכויי הישרדות גבוהים. החרדה פועלת כאזעקה מתריעה ומקדימה לסכנה. חרדה הופכת לבעיה כאשר היא יוצאת מכלל שליטה ומתריעה ללא הפוגה, מפני סכנות שלא ניתן לפתור או מפני איומי סרק.

טיפול בחרדה לוקח בחשבון את כל הגורמים מהם נובעות הבעיות, חלק משמעותי של טיפול בחרדה הוא ההבנה הבסיסית של התופעה: היכן היא מהווה יתרון והיכן היא מפסיקה להיות יתרון והופכת לחיסרון. טיפול בחרדה נכנס לפעולה בנקודת מהפך זו.
עצם ההבנה שחל כאן מהפך מיתרון ברור לחסרון בר טיפול, היא שלב מאוד אלמנטרי של טיפול בחרדה. היכולת והמודעות בצורך לנתח את המחשבות, לפני שמתייחסים אליהן באופן אוטומטי כמשקפי מציאות אמיתית, יסייעו למנוע כניסה למצב חרדה שמקורו בדפוסי מחשבה מוטעים שאין להם אחיזה במציאות.

מכון חיבורים הוא המכון הישראלי לטיפול בחרדה, אנו מטפלים בחרדות בגישה קוגניטיבית התנהגותית. צוות המומחים של המכון פועלים להשגת שיפור מהיר והקלה במצוקה כבר במפגשים הראשונים. ניתן לפנות אל כל אחד מסניפי המכון במרכז הארץ וניתן להתקשר ולתאם פגישה

מקור מידע:

https://www.mlcooper.com/individual-therapy-anxiety-depression/

סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום