טיפול פסיכולוגי אונליין

האינטרנט הפך במהלך השנים לכלי המרכזי דרכו אנחנו מבצעים אלף ואחת פעולות, כאשר התמונה מתגברת ככל שהטכנולוגיה טיפול פסיכולוגי אונלייןנעשית נגישה יותר. התקשורת השתנתה תדירות בעידן האינטרנט, וכך גם האופן בו אנחנו מקבלים שירותים שונים. אם עד לפני כמה שנים קבלת טיפול פסיכולוגי דרך האינטרנט הייתה נשמעת כמו רעיון חריג – והרי כולנו גדלנו על הדימוי בו האדם יושב על ספת הפסיכולוג – כיום מדובר בבחירה נפוצה של רבים, לה יתרונות מגוונים.

האם ניתן לקבל טיפול פסיכולוגי אונליין כיום?

במציאות הנוכחית, קבלת טיפול פסיכולוגי אונליין היא עניין פשוט בכל קנה מידה. יש כמה אפשרויות לקבל אותו. הראשונה שבהן היא בתכתובת דואר אלקטרוני בין שני הצדדים. החיסרון שלה הוא היעדר התקשורת והדינמיקה בין שני הצדדים, כך שהתהליך נחשב לרוב ליעיל פחות. במקום שיחה שוטפת, בה המטפל יכול לשים לב לדקויות של דברים, מקבלים התכתבויות מילוליות שלא תמיד מספרות את כל התמונה. צ'טים אונליין כן מבוססים על תקשורת ישירה, אולם גם בהם העובדה שמדובר בתכתובת עשויה לפגוע מעט ביעילות הטיפול.

בשנים האחרונות עלתה מאוד הפופולריות של טיפולים המועברים בצורה של וידאו, בין השאר בזכות הטכנולוגיה. בעבר, כל שנדרש הוא מחשב עם חיבור לאינטרנט באיכות סבירה ומעלה, מיקרופון ומצלמה. כיום, בעידן הטלפונים החכמים (סמארטפונים) והטאבלטים, תוכלו למצוא מכשיר פשוט אחד שמבצע את כל אלו. טיפול פסיכולוגי מקוון דורש לא יותר מאשר תמונה וקול. באמצעות תוכנות שונות, דוגמת סקייפ, יכולים המטפל והמטופל לראות את זה במהלך הטיפול. כמובן שכדי שהוא יתבצע בצורה אידאלית, רצוי מאוד למנוע הסחות דעת והפרעות הקיימות במכשירים השונים: שיחות, התראות וכן הלאה.

מה הם היתרונות הטמונים בטיפול פסיכולוגי אונליין?

מעבר של הכדור הפסיכולוגי לשדה המשחק המקוון מציע כמה יתרונות מרכזיים מאוד. הראשון שבהם קשור לאותה נגישות, אליה כבר רמזנו קודם לכן. אם בעבר היה צורך בהגעה פיזית לקליניקת הפסיכולוג, כיום אפשר לקבל את הטיפול בכל זמן ובכל מקום למעשה. עובדה זו מקלה על כמה אוכלוסיות במיוחד, לרבות אנשים המתגוררים באזור שאינו נגיש או אפילו מעבר לים, אנשים בעלי קשיי תפקוד (למשל מבוגרים או הסובלים ממחלה כרונית), מטופלים בעלי קשיים נפשיים המגבילים את ההגעה הישירה לטיפול ועוד. גם מבחינת הדיסקרטיות, פשוט יותר לשמור עליה כאשר בוחרים לקבל את הטיפול דרך האינטרנט.

עלויות של טיפול פסיכולוגיות תלויות במשתנים שונים, לרבות היקף הטיפול, השיטה הנבחרת, ההכשרה של הפסיכולוג וכן הלאה. עם זאת אפשר להבחין במכנה משותף בין רוב הטיפולים הנערכים באופן מקוון, והוא שהעלות שלהם נוטה להיות נמוכה יותר בהשוואה לטיפולים המועברים בצורה ה"מסורתית" יותר. מעבר לכך, החיסכון הכלכלי מתקבל דרך העובדה שהמטופל אינו נדרש להוצאות עבור דלק, חנייה וכן הלאה. הטיפול המקוון מאפשר לחסוך בזמן, ובעת הנוכחית זמן כידוע שווה לעתים לא מעט כסף.

למי מתאים טיפול פסיכולוגי אונליין?

לא לכל אדם טיפולי פסיכולוגי אונליין מתאים, ולא כל פסיכולוג אכן מציע שירותים מהסוג הזה. יש כיום פסיכולוגים וכן פסיכיאטרים רבים שמעדיפים עדיין את הצורה המקובלת, בין אם עקב מגבלות טכנולוגיות ובין אם עקב האמונה שלהם שטיפול פסיכלוגי "אמיתי" צריך להתקיים בארבע עיניים – וללא מסך חוצץ ביניהם. טיפול פסיכולוגי גם לא מתאים לכל סוגי ההפרעות והמחלות. כך למשל, יהיה זה קשה לטפל בסכיזופרניה קשה, בריבוי אישיות וכו'. אולם לסובלים מדיכאון קל, דו-קוטביות טיפול כזה מתאים יותר.

ההחלטה להיכן לפנות ומה לעשות נתונה, כמובן, לאדם המעוניין לקבל את הטיפול. חשוב עם זאת כן להכיר את היתרונות והמגבלות של טיפולי אונליין, מה שיאפשר קבלת החלטה מושכלת יותר. ואגב, טיפול פסיכולוגי אינו חתונה קתולית. אם מבינים לאורך הדרך שהפלטפורמה שנבחרה אינה מתאימה, ניתן לפנות לכיוון אחר.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום