בריאות הנפש

טיפול פסיכולוגי – מטפל פסיכולוג

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

טיפול פסיכולוגיפסיכולוגיה, היא תחום נרחב המורכב מתיאוריות ופרקטיקות שונות.

המשותף לכולן הוא הרעיון העומד בבסיס טיפול פסיכולוגי או פסיכותרפיה: ניסיון לפתור מגוון בעיות נפשיות ורגשיות ולשפר את איכות החיים באמצעות תקשורת בין מטופל לבין מטפל, המכוון אותו לפרשנויות ותובנות שונות.

ניתן לחלק את הטיפולים הפסיכולוגיים לפי סוג ומשך הטיפול:

טיפול פסיכולוגי קצר מועד

זהו טיפול פסיכולוגי אינטנסיבי לטיפול בבעיה או מספר בעיות, באופן ממוקד ותוך הגבלת זמן. לרוב הטיפול מתחיל באבחון של פגישה או שתיים ונמשך לאחר מכן מספר חודשים. לזמן המוגבל ישנה ככל הנראה השפעה חיובית על הצלחת הטיפול, כיוון שהדבר מאלץ את המטופל להשקיע מאמצים ולהתמסר לטיפול.

טיפול קצר מועד מתאים לבעיות מסוימות, למשל חרדות מסוימות (חרדה חברתית, חשש לפני יציאה מהארון, חשש ממוות של אדם אהוב, כדרך פסיכולוגית לטיפול בכאבים ועוד) ואינו מתאים לבעיות אחרות.

טיפול פסיכולוגי ארוך מועד

טיפול פסיכולוגי ארוך מועד נמשך עד מספר שנים ונועד לטיפול מוכלל יותר. טיפול כזה אמור להביא לשינוי משמעותי באורח החיים, בפן אישיותי מסוים או בבעיה רגשית מורכבת, כמו דיכאון עמוק, השתתפות פעילה בכת שעלולה להזיק ועוד. יחד עם זאת, התהליך הוא איטי וממושך והשינויים אינם ניכרים בבת אחת.

הטיפולים הפסיכולוגיים נבדלים זה מזה גם בסגנונם, כלומר: בתיאוריה שעומדת מאחוריהם, במטרה העיקרית של הטיפול, בהליך הטיפולי ועוד. להלן כמה מן השיטות הפסיכולוגיות המרכזיות:

פסיכואנליזה

שיטה שמבוססת על משנתו של פרויד ועוסקת בהעלאת תכנים לא מודעים תוך הסרת ההגנות הבלתי- סתגלניות שמשמשות את המטופל, למשל הדחקה או השלכה. עיקר עבודת המטפל היא האזנה אקטיבית והצעת פרשנויות לדברי המטופל.

פעמים רבות מוקד הטיפול הוא ביחסים בין המטפל והמטופל, שמשקפים לפי הפסיכואנליזה המודרנית את דפוס היחסים הקרובים של המטופל, בין היתר עם הוריו (טיפול משפחתי) הטיפול הפסיכואנליטי הוא לרוב ממושך והמדדים להצלחתו הם סובייקטיביים.

פסיכולוגיה קוגניטיבית- התנהגותית

השיטה הקוגניטיבית- התנהגותית, CBT באנגלית, מתבססת על ההנחה כי התנהגויות ורגשות נוצרות כתוצאה מחשיבה מוטעית שהשתרשה אצל המטופל כתוצאה מחיזוקים. חשיבה מוטעית יכולה לכלול דפוסים, דעות ואמונות בלתי מותאמים, כמו: "אני חסר ערך", "העולם הוא מקום לא בטוח" ועוד מחשבות שמובילות לחרדה, דיכאון, וכו'.

שיטה זו מתמקדת בשיפור המצב בהווה. המטופל נדרש להיות פעיל ולהעריך את מצבו באמצעות מדדים אובייקטיבים. לעתים הוא נדרש לבצע משימות ומקבל מהמטפל חיזוקים להתנהגות רצויה. בסופו של דבר הטיפול אמור להוביל לשינוי מחשבתי והתנהגותי כאחד.

פסיכולוגיה אקזיסטנציאליסטית

שיטה זו מניחה כי האדם המודרני חווה את העולם כמנוכר. הבדידות היא מנת חלקו של כל אחד וההכרה במצב הזה מובילה לתחושת אימה. יחד עם זאת, ההכרה במצבו של האדם בעולם מאפשרת חירות רבה.

הטיפול שואף לכך שהמטופל יכיר בחירות שעומדת לרשותו וייקח אחריות על חייו. נטילת האחריות כרוכה בחרדה של ממש, חרדה שהיא חלק מההליך הטיפולי. בהמשך התהליך המטופל אמור להתגבר על החרדה ולהשתמש בה כדי לשאוב כוחות ולהכיר ביכולותיו. אחת הגרסאות של גישה זו היא טיפול קבוצתי.

פסיכולוגית העצמי

הדגש בפסיכולוגית העצמי הוא על החוויה הסובייקטיבית של המטופל. חוויה זו היא חד- פעמית ומשתנה כל הזמן, כשהיא מושפעת גם מגורמים סביבתיים כמו אישיות המטפל והתוכן שהוא מביא לחדר הטיפולים.

תפקיד המטפל הוא להיות אמפתי, כלומר לנסות להגיע לראיה הסובייקטיבית של המטופל ולקבל אותה בלי לכפות עליו פרשנות. מתוך האמפתיה הוא יכול לסייע למטופל להגיע לתחושת משמעות וערך. הטיפול הוא לרוב ארוך מועד.

הפסיכולוגיה ההומניסטית

עיקרה של שיטה זו היא קבלה של הצרכים הפנימיים האמיתיים של המטופל. הטיפול אמור לספק חוויה מתקנת לחווית הילדות של המטופל, שלא מימש את רצונו בילדות עקב לחצים ודרישות מצד הסביבה. המטפל מרעיף על המטופל חום ומקבל באופן בלתי- מותנה את תחושותיו ורצונותיו, ומעניק לו מקום מכיל ומקבל. הטיפול אמור לאפשר חיפוש דרך ומשמעות בצורה יצירתית.

תרפיית הגשטאלט

הגשטאלט זו שיטה שהתפתחה מתוך הפסיכולוגיה ההומניסטית. השיטה רואה את האדם כשלם הגדול מסך חלקיו, ובהתאם לכך היא מנסה לאחד בחדר הטיפולים חוויות, רגשות ודפוסי התנהגות מתקופות שונות בחיים על מנת להבין את האדם כפי שהוא בהווה.

מטפלי הגשטאלט מטפלים באמצעות תרפיה באמנות וביצירה כאמצעי הבעה עבור המטופל. בסופו של התהליך הטיפול אמור להוביל למציאת ערך וללקיחת אחריות על ההווה.

טיפול פסיכולוגי: פסיכולוגיה חיובית

טיפול פסיכולוגי בגישת הפסיכולוגיה החיובית, שהתפתחה בעקבות חדירתן של תורות מזרחיות אל הפסיכולוגיה המערבית, חותרת לשינוי חשיבה הפסימית ולשיפור איכות החיים. ככזו, היא אינה עוסקת רק בהפרעות ובעיות נפשיות, כמו הפסיכולוגיה הקלאסית, אלא גם במצבים נורמטיביים לכאורה.

אתרים מומלצים:

כל טיפול – טיפול פסיכולוגי

הפסיכולוג שלי  – פסיכולוגים מומלצים

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!