טיפול קבוצתי לבעיות נפשיות

טיפול קבוצתיטיפול קבוצתי, כפי שרומז המונח, הוא סוג של טיפול פסיכולוגי המתנהל עם קבוצת אנשים ולא במסגרת טיפול אישי בין איש מקצוע מתחום בריאות הנפש לבין מטופל.

חברי הקבוצה מתמודדים עם נושאים זהים כגון חרדה, התמכרות או דיכאון.

כל המטופלים נכנסים למסגרת הטיפול הקבוצתי מתוך מטרה להפחית את סבלם ולשפר את חייהם. היות וכל חבר בקבוצה הטיפולית מתמודד עם בעיה שונה וצומח בקצב שונה, החיבור לאנשים המתמודדים עם בעיות זהות מחדיר תקווה והשראה.

החברים מעודדים זה את זה, מפיגים את הייאוש, והתקווה מתעוררת לנוכח ההצלחות והתוצאות החיוביות אותם השיגו אחרים.

למי מתאים טיפול קבוצתי?

גישת טיפול זו יעילה לאנשים המתמודדים עם סוגים רבים של בעיות נפשיות. בדומה לטיפול אישי, הטיפול הקבוצתי יעיל למצבים כגון חרדה, פאניקה, דיכאון, בעיות משפחתיות, התמכרויות או הפרעת דחק פוסט טראומטית. במקרים מסוימים, חברי הקבוצה עוברים גם ייעוץ אישי עם מטפל בתחום בריאות הנפש.

הרכב הקבוצה משתנה. בחלק מהמקרים, הקבוצה מורכבת מאנשים המתמודדים עם אותו מצב, למשל דיכאון, ובמקרים אחרים הקבוצה מעורבת. גורמים קיומיים, כגון התמודדות עם משברי חיים, אובדן, או תחושת ריקנות עלולים להוביל לדיכאון וחרדה. ה

אמון והפתיחות המתפתחים בין חברי הקבוצה הטיפולית, לעומת זאת, מתירים סוגיות יסוד אלו, וחברי הקבוצה מסייעים זה לזה לפתח קבלה של מציאות מורכבת.

שיפור מיומנויות חברתיות

יאלום קבע שלמידה חברתית, או פיתוח כישורים חברתיים בסיסיים, הוא גורם טיפולי המתרחש בכל קבוצות הטיפול. חלק מהקבוצות מציבות דגש רב על שיפור מיומנויות חברתיות, למשל.

חברי הקבוצה מציעים משוב הדדי על התנהגות נאותה של אחרים, וגם אם זה עשוי להיות כואב, הישירות והכנות המאפיינים את המשובים, מספקים תיקון התנהגותי נחוץ, ובכך משפרים את מערכות היחסים בתוך הקבוצה ובמערכות יחסים מחוץ למסגרת זו.

לכידות קבוצתית

שייכות, קבלה ואישור הם בין הערכים החשובים ביותר של הצרכים האנושיים. שילוב עם חברים, בין אם מדובר בילדים, מתבגרים או מבוגרים, משכין אחווה ומספק מענה לצרכים בסיסיים אנושיים אלו. אנשים רבים המתמודדים עם בעיות רגשיות, חוו הצלחה רבה מההשתתפות במפגשים.

מבחינתם, הטיפול הקבוצתי הוביל לתחושת קבלה וערך בפעם הראשונה. זהו גורם ריפוי חזק, כשחברי הקבוצה משתפים רגשות בידוד ומחליפים אותם עם תחושות שייכות.

מהלך טיפול קבוצתי לבעיות נפשיות

מפגשי הטיפול משתנים מקבוצה לקבוצה, אך הפורמט הבסיסי הוא קבוצה קטנה של מטופלים הנפגשים באופן קבוע על מנת לדון ברגשות ובעיות ולספק תמיכה הדדית. המפגשים מונחים על ידי מטפל מקצועי בעל הכשרה מיוחדת בטיפול קבוצתי. הוא עשוי להציע נושא לדיון הקבוצתי, ולעיתים מאפשר לחברי הקבוצה לבחור את נושא הפגישה.

במסגרת מפגשי הטיפול הקבוצתי, חברי הקבוצה לומדים לשנות התנהגויות שליליות ולהחליפן בהתנהגויות חיוביות ומעשיות יותר. המפגשים מאופיינים בדיונים פעילים בין חברי הקבוצה, כולל פעולות פרטניות למיגור חרדות או תסמיני דיכאון.

יתרונות טיפול קבוצתי לבריאות הנפש

היתרון המשמעותי ביותר של גישת טיפול זו היא לסייע למטופל להבין שאינו לבד, ושיש אנשים אחרים המתמודדים עם בעיות זהות. לעיתים קרובות זוהי התגלות והקלה עצומה. המפגשים מסייעים לך גם לפתח מיומנויות חדשות.

הדינאמיקה של הקבוצה משקפת מגוון בעיות, ומלמדת את המשתתפים כיצד לתקשר ביניהם, כך שהם יכולים להשתמש במיומנויות אלו במערכות יחסים מחוץ לקבוצה. בנוסף, חברי הקבוצה הסובלים מאותה בעיה, תומכים זה בזה ועשויים להציע שיטות התמודדות עם בעיה מסוימת, אליהן יתכן שלא ניתן היה להגיע לבד.

בתחילה התחושה עשויה להיות מעט לא נוחה, כשמגיע הזמן לדון בבעיות אישיות מול אנשים זרים. אך העובדה שאחרים מתמודדים עם אותו מצב, מסייעת להיפתח ולדון ברגשות האישיים. בנוסף, כל מה שקורה במסגרת הטיפול הקבוצתי, נשמר בסודיות.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום