טיפול בנשימה מעגלית

טיפול נשימה מעגליתנשימה מעגלית, נשימה מודעת או לידה מחדש היא טכניקת טיפול השייכת לתחום הרפואה האלטרנטיבית או הרפואה המשלימה. השיטה פותחה בשנות השבעים על ידי לאונרד אור שלדבריו חווה הארה כאשר נשם בצורה מסוימת שגרמה לו לחוות מחדש את חווית הלידה שלו עצמו. לפי אור, ניתן לבצע ריפוי של טראומת הלידה באמצעות חזרה לחוויית הלידה על ידי נשימה מעגלית.

הטכניקה הטיפולית מתבססת על תרגול מודע של צורת נשימה מיוחדת הבאה לידי ביטוי בכך שלא קיימות הפסקות בין סוף הנשיפה לתחילת השאיפה. באופן כזה נוצר למעשה מעגל מושלם של נשימה שאינו מסתיים. לפי הדוגלים בטכניקת הנשימה המעגלית, על ידי שינוי של דפוסי הנשימה, ניתן לבצע שינויים משמעותיים בדפוסי ההתנהגות ואפילו במצב התודעתי של המטופל.

מה הם העקרונות בבסיס השיטה?

חוויות ואמירות המלוות אותנו מאז הלידה נחרטות בזיכרון שלנו ובגוף שלנו ומהוות מעין מסננת דרכה אנו תופסים את החיים ואת כל מה שעובר עלינו. החוויות שהיו עבורנו פחות נעימות יצרו חסימות אנרגטיות שיש בהן כדי לגרום לנו לחוסר שמחה במישור הרגשי ולמחלות ובעיות גופניות במישור הפיזי.

באמצעות הנשימה המעגלית, המטופל יכול להציף את הגוף שלו בכמויות אנרגיה מתאימות שיאפשרו לו להציף על פני השטח רגשות שונים שהדחיק במשך חייו כמו למשל פחד, אשמה, עצב, כעס או שמחה.

לפי התומכים בשיטת הנשימה המעגלית, כאשר אנחנו מציפים את הגוף שלנו באנרגיה באמצעות נשימה נכונה ואיכותית, אנחנו יכולים לפנות מקום לתכנים הלא מודעים ולהגיע לתובנות עמוקות בנוגע לחיינו האישיים שבכוחן לאפשר לנו לשחרר את החסימות האנרגטיות שמכשילות אותנו ומכבידות עלינו. בסיומו של התהליך המטופל חש הקלה, היטהרות, התנקות, שלווה וקלילות.

רבים מגדירים את התחושה שהם חווים לאחר היציאה מסשן של נשימה מעגלית כבקיעה משריון כבד או כלידה מחדש.

לאילו בעיות בבריאות הנפש מתאימה השיטה?

באופן עקרוני, כל מי שנושם יכול להפיק תועלת מהטיפול בשיטת הנשימה המעגלית כשכל אדם המעוניין להפיק יותר מחייו מוזמן להתנסות בטיפול לפי שיטת הנשימה המעגלית ולגלות מה עוד יש לחיים להציע לו. התהליך אותו עובר המטופל מאפשר לו להתמודד עם מאורעות טראומטיים כמו למשל תקיפה מינית, נטישה בינקות, תאונת דרכים או כל מאורע שלילי אחר שהוא מתקשה להתמודד עמו.

בנוסף לכך, הטכניקה מסייעת מאוד לשחרר את המטופל מאמונות מגבילות, מסייעת לרבים למצוא כיוון בחיים, תורמת למילוי מאגרי האנרגיה, מאפשרת לרפא את הילד הפנימי, מסייעת לרבים למצוא זוגיות ואהבה, מסייעת רבות בהתמודדות עם בעיות שינה, תורמת לשיפור הביטחון העצמי ועוד.

שילוב הטכניקה עם שיטות טיפול אחרות

משנה לשנה הטכניקה של הנשימה המעגלית נהיית יותר ויותר פופולארית ויותר ויותר אנשי מקצוע עושים בה שימוש ככלי מרכזי או ככלי נוסף המהווה חלק ממכלול. לפיכך, אין זה נדיר למצוא כיום למשל פסיכולוג המשלב נשימה מעגלית בטיפול הפסיכולוגי. מדובר על יופי של טכניקה להרגעת המטופל ולהכנסתו למצב תודעתי נינוח יותר ופתוח יותר.

את הנשימה המעגלית ניתן לתרגל בישיבה או בשכיבה כשבדרך כלל עיני המטופל יהיו עצומות על מנת שיוכל להתרכז בעיקר בנשימה שלו. במהלך הטיפול המטפל ישוחח עם המטופל אם כי ייתכן שבעיקר יספק לו הנחיות בנוגע לנושאים שבהם הוא מעוניין שיתמקד במהלך הסשן.

הטיפול יכול להתבצע במתכונת של אחד על אחד או בקבוצה קטנה. לעתים הנשימה המעגלית תתפוס את הנפח הארי של הטיפול ולעתים היא תשמש רק ככלי טיפולי משני בתחילת או במהלך הטיפול.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום