דיכאון בעקבות פרידה

דיכאון בעקבות פרידהאהבה וזוגיות הם אחד היסודות המשמעותיים ביותר בחיים, אך כאשר זוגיות מסתיימת בפרידה כואבת וגם כשהיא מתבצעת מתוך הסכמה הדדית, היא עלולה להוביל לייאוש, דיכאון, עצבות גדולה, ניסיון כושל להתחיל מחדש, חוסר תקווה ועגמומיות. גבר או אישה לאחר פרידה חווים אובדן שמחת חיים, קדרות המאפיינת את מעשיהם וחשש שמא העצבות לא תתפוגג לעולם.

פרידה מקשר זוגי משתנה אף בהתאם לגיל. בני נוער החווים משבר בעקבות פרידה, נוטים להתגבר עליו באופן סביר ופונים למציאת זוגיות חדשה בתוך תקופה קצרה יחסית. בגילאים מבוגרים יותר, פרידה הופכת להיות קשה יותר, שכן היא מלווה בפחד מפני בדידות בעתיד. מצב זה עלול להסתיים לא בדיכאון בלבד, אלא אף בלחץ משמעותי שיוביל לבעיות בריאותיות.

תסמיני הדיכאון

תסמיני הדיכאון בעקבות פרידה משתנים מאדם לאדם, אך כשמדובר באנשים מבוגרים, בדרך כלל מתבטא התהליך בסוג של אבל שלוקח זמן להתגבר עליו. התסמינים עשויים לכלול תחושות של חרדה, דיכאון, אשמה, עיסוק אובססיבי בקשר שנגמר ובהתנהגות בן או בת הזוג לאחר הפרידה. לעיתים מתחלף הדיכאון בכעס ובתכנון שיטות מניפולטיביות להשבת הקשר הזוגי.

לאחר פרידה, רוב האנשים חווים תקופת דיכאון ארוכה של למעלה מחודש ולעיתים אף מספר חודשים, תלוי באדם ובטיב הקשר שהיה ואורכו. בתקופה זו הם חווים תסמיני דיכאון עוצמתיים הכוללים מצב רוח ירוד, חוסר יכולת לעבוד, התקפי בכי, הפרעות שינה, חוסר תיאבון וירידה במשקל, התנתקות מהמשפחה ומהחיים החברתיים, הימנעות מפעילויות מהנות, דימוי עצמי שגוי, תחושה עוצמתית של חוסר תקווה וייאוש, הערכה עצמית ירודה ובמקרים קיצוניים אף מחשבות אובדניות.

הדיכאון בעקבות פרידה מוביל לתחושה לפיה האדם הפרוד חש שאף אחד בעולם אינו אוהב אותו, הוא לא יהיה נאהב יותר לעולם, וכי העולם לא ירגיש בחסרונו אם יבחר להתאבד. תחושות אלו נובעות מהעצמת בן הזוג לשעבר ומסקנה שגויה לפיה אם הוא הפסיק לאהוב, אף אחד כבר לא יאהב אותו (את האדם הפרוד). חוסר היכולת לעסוק בפעילויות מהנות נפגמת, היות ואדם פרוד חש כאילו הוא "חצי בן אדם", וכי חלק משמעותי מהווייתו, אותו השקיע בזוגיות, נעלם עם הפרידה.

אבחון דיכאון בעקבות פרידה

כאשר התסמינים עוצמתיים וממשיכים להשפיע באופן משמעותי גם לאחר השבועיים הראשונים, והאדם אינו מסוגל לשוב לתפקוד רגיל, והוא מנותק משגרת החיים, עליו לקבל בדיקה פסיכיאטרית ולשקול, במידת הצורך, טיפול תרופתי להקלת הדיכאון, הפחתת התסמינים והקלתם, ושיפור יעילות הטיפול הפסיכולוגי.

הרופא מבצע אבחנה של דיכאון בעקבות פרידה אם המטופל סובל במפורש מעיסוק אובססיבי בזוגיות שאבדה, ונעדר שמחת חיים ויכולת תפקוד רגילה לאחר תקופה של שבועיים רצופים עד חודש.

טיפול פסיכולוגי

אם תמיכת בני המשפחה והחברים אינה מספיקה, יש לשקול קבלת טיפול פסיכולוגי בעקבותיו יוכל אדם שעבר פרידה להבין מה השתבש, האם ובאילו דפוסי התנהגות שליליים הוא נוקט, כיצד לסגל דפוסי התנהגות יעילים יותר וחשיבה חיובית יותר על מנת לחוות קשר זוגי עתידי מוצלח יותר.

לא קיים טיפול תרופתי ספציפי לדיכאון בעקבות פרידה, והתרופות ניתנות רק במקרים קיצוניים בהם המטופל מבטא מחשבות אובדניות. הטיפול הפסיכולוגי מאפשר למטופל להפיק לקחים מהפרידה וללמוד כיצד להימנע מטעויות בקשר הזוגי הבא.

לדוגמה, אישה שחוותה מערכת יחסים אלימה, נוטה לבחור שוב בבן זוג אלים. היא לא למדה כיצד לשנות את דפוסי התנהגותה, ולא הבינה לעומק את הקשר בין עברה המוקדם וחוויות ילדות, לבין חוסר יכולתה להתמודד עם זוגיות בריאה. הפסיכולוג מסייע לה להתיר דפוס התנהגות הרסני זה ולסגל במקומו דפוסי התנהגות וזוגיות בריאים יותר.

ראו גם:

דיכאון לאחר בגידה

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום