דיכאון בעקבות גירושין

דיכאון בעקבות גירושיןבימים כתיקונם, כשהרמוניה, שיתוף ואהבה מאפיינים את חיי הנישואין, נראה כאילו כל החלומות התגשמו. אך כשמתנפצת הבועה, ובני זוג מוצאים עצמם פרודים, גרושים, ומבודדים, מתחילים להגיע הימים הקשים. ימי הבדידות העוצמתית.

גם אם אישה נותרת בביתה עם ילדיה, והיא מוקפת חברים, הבדידות עדיין שם. וכך גם לגבי גבר, שלאחר הנישואין מבקש אולי לממש את ימי רווקותו ומתחיל להיות מעורב בחיי חברה סוערים, עדיין מרימה הבדידות את ראשה ומכה בו מידי פעם באופן מעיק ומטריד. במרבית המקרים, גם אם לא בכולם, אנשים שהתגרשו מוצאים את עצמם סובלים מדיכאון.

הגורמים לדיכאון

הגעגועים עלולים להציף את הנפש, ואדם מוצא עצמו מתרפק על הזיכרונות, מעלעל באלבומי תמונות, תוהה מה השתבש ואולי אף מתחרט על ההחלטה להתגרש. הכמיהה לאהבה ולמסגרת המשפחתית החמה מקשים את השיבה לחיי השגרה.

במיוחד כאשר נראה כאילו אין דרך חזרה, מתחילים החיפושים אחר אהבה חדשה על מנת להפיג את הבדידות, וההבדלים בין חיי נישואין מאושרים לבין חיי רווקות בהם אדם מוצא את עצמו מחפש בן זוג חדש ללא הרף, עלולים להיות קשים ומגבירים את הדיכאון.

כי משימת החיפוש אחר זוגיות חדשה עשויה להיות מתישה, שוחקת וכרוכה במאמצים פיסיים ונפשיים רבים. לא כל אדם מסוגל לעמוד במשימה זו ולכן הוא בוחר להסתגר בביתו, לעיתים הוא מתחיל לשתות אלכוהול על מנת להקל או להפיג את הדיכאון, וזה הרגע המסוכן, בו תחושות הייאוש מגבירות את הדיכאון ומכאן המצב רק מתדרדר.

מהם תסמינים?

בדידות ודיכאון הולכים לעיתים קרובות יד ביד, והם שכיחים יותר בקרב אנשים שזה עתה התגרשו. זהו מצב בו אדם מוצא כי איבד ענין בפעילויות מהנות, הוא ספון קודר בביתו, מתקשה להתרכז, אינו מסוג להניע את עצמו לפעול, מתנהל באפטיות, ישן יותר מידי או להיפך סובל מבעיות שינה, מעשן יותר מידי, מפצה את עצמו באכילת יתר או להיפך, "מעניש" את עצמו באמצעות צומות קשים, וראשו מלא בחשיבה שלילית.

לעיתים מתעורר אדם מדוכא ממצב רוח זה על מנת לעודד את עצמו בפעילויות מהנות רגעיות כגון שתיית אלכוהול, עישון סמים קלים, יציאה למסעות קניות או חיפוש אחר בני זוג זמניים, אך כל הפעילויות האלו רק מחמירות את מצבו ובטווח הארוך עלולות להוביל להתמכרות.

ככל שאדם שוקע יותר בדיכאון, כך קשה לו לצאת מהמצב והוא מחפש פחות ופחות דרכים להתעודד ולהיות עסוק בעשייה, יצירה או פעילות כלשהי. הוא נוטה להזנחה עצמית, ההערכה והביטחון העצמי שלו יורדים, הוא מאבד את האומץ לפעול בגישה חיובית ומאמין שכך ייראו חייו מעתה ועד עולם. זהו הרגע בו בעצם מתעצם הדיכאון, והמועקה והבדידות גוברים.

נשים וגברים בצל הגירושין

נשים וגברים החווים הליך גירושין עלולים לחוות תחושות דיכאון ללא קשר למינם, בשל סיבות שונות. אצל נשים למשל, הדיכאון עלול לנבוע מהחוסר קבלה ורצון להישאר לבד. אם יש ילדים בתמונה מצופה מהאם להיות הדומיננטית יותר בכך שאוטומטית הם עוברים להיות בחזקתה וכמובן, הקושי הכלכלי שמתעצם לאור העובדה שמזונות האב לעולם מספקים מספיק והיא נאלצת לחשוב גם על הכנסת הבית וגידול נאות של ילדיה.

גברים למשל, עלולים ללקות בתחושות דיכאון במקרים שונים ביניהם – לא מצליחים לעמוד כמו שצריך בתשלומי המזונות, לא מקבלים זכות למשמורת משותפת ובמקרים מסוימים גם האם מסיתה נגד האב והם לא רוצים לראות אותו. כל הסיבות המוזכרות מעלה, ויותר עלולות לגרום לדיכאון בקרב נשים וגברים כאחד.

לכן, חשוב מאוב לטפל בתחושות הקשות של הדיכאון לטובת המשפחה, הסביבה הקרובה והילדים.

כיצד מטפלים בדיכאון?

קיימות דרכים מקצועיות שונות לטפל בדיכאון.

  1. תרופות אנטי דיכאוניות זוהי אפשרות מהירה וקלה להפגת תחושות הדיכאון. הטיפול אינו עוסק בהבהרת המצב והגורמים לו, ואינו מציע כלים להתמודדות ושיפור. פסיכיאטר או רופא משפחה רושמים את התרופות ורובן יעילות, אינן פוגעות בתפקוד ובריכוז ואינן גורמות להתמכרות.
  2. טיפול פסיכולוגי בשונה מטיפול תרופתי, טיפול זה מתבצע בדיבור. המטפל והמטופל מבררים את הגורמים לדיכאון ובהתאם מרכיבים תכנית טיפול יעילה להתמודדות עם המצב החדש.

במקרים מסוימים נמצא כי הטיפול היעיל ביותר משלב את שתי הגישות. חשוב לנקוט במידה מסוימת של פעולה, גם אם בהתחלה היא קשה, בהמשך יכולת הפעילות הופכת להיות קלה יותר. מומלץ להיפגש עם חברים, לבצע פעילות גופנית המגבירה את הסרוטונין ופועלת כמו תרופות נוגדות דיכאון.

אדם שמוצא את עצמו בדיכאון בעקבות גירושין, חייב לעשות כל שביכולתו על מנת למנוע התדרדרות, לתפקד היטב עם הילדים ובעבודה, להימנע מהחמרת הסבל ובעצם ליהנות מהחיים החדשים שיכולים להיות מהנים, פוריים ויצירתיים.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום