הפרעת חרדה מוכללת

הפרעת חרדה מוכללתחרדה מוכללת היא מצב של הפרעת חרדה כללית (GAD). זהו מצב נפשי שבו אדם מודאג לעיתים קרובות לגבי דברים רבים, ומתקשה לשלוט בחרדה זו.

מהם הגורמים?

גנים משמעותיים בהפרעת חרדה מוכללת, ומתח תורם אף הוא להתפתחות ההפרעה. זהו מצב שכיח, המשפיע על כשלשה אחוזים מהאנשים. כל אדם עלול לפתח הפרעה זו, כולל ילדים. ההפרעה מתרחשת לעיתים קרובות יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים.

תסמיני חרדה מוכללת

התסמין העיקרי הוא דאגה או מתח רצופים במשך לפחות חצי שנה, גם כאשר קיימת סיבה מועטת או שלא קיימת סיבה כלל לחרדה, הדאגות נראות כצפות מבעיה אחת לשניה. הבעיות עשויות להיות כרוכות במשפחה, מערכות יחסים, עבודה, לימודים, כסף ובריאות. גם כאשר אדם מודע לכך כי הדאגות או הפחדים אינם מתאימים למצב במציאות, אדם עם חרדה מוכללת עדיין מתקשה לשלוט בתסמינים.

תסמינים אחרים כוללים בעיות ריכוז; עייפות; נרגנות; קשיי שינה כמו בעיות בהירדמות או קושי בשמירה על שינה רצופה, או שינה חסרת מנוחה שאינה מספקת; וחוסר מנוחה בשעות הערות. תסמינים גופניים אחרים עלולים להתרחש, וכוללים מתח שרירים, כאבי בטן, הזעה או קשיי נשימה.

דרכי אבחון ובדיקות

האבחנה מתבססת על תשובות המטופל לשאלות לגבי תסמיני הפרעת חרדה מוכללת. הרופא ישאל על תופעות אלו, וסביר להניח כי ישאל על היבטים אחרים של בריאות נפשית ופיסית. ניתן לבצע בדיקה גופנית או בדיקות מעבדה על מנת לשלול מצבים אחרים הגורמים לתסמינים זהים.

טיפול בחרדה מוכללת

מטרת הטיפול היא לסייע למטופל לחוש טוב יותר ולתפקד היטב בחיי היומיום. במקרים פחות חמורים, טיפול בדיבור או טיפול תרופתי לבדם עשוי להיות מועיל. במקרים חמורים יותר, שילוב של שני הטיפולים הוא המומלץ ביותר.

טיפול בדיבור

קיימים סוגים רבים של טיפול בדיבור, אשר עשויים להועיל להפרעת חרדה מוכללת. אחד הטיפולים הנפוצים והיעילים יותר להפרעה זו הוא טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT). טיפול זה מסייע להבנת הקשר בין המחשבות, ההתנהגות והתסמינים. לעיתים קרובות, טיפול זה כרוך במספר קבוע של מפגשים, בהם לומד המטופל כיצד להתנהג:

הבנה ושליטה – המטופל מבין כיצד להשיג שליטה על דעות מעוותות של גורמי לחץ, כגון התנהגות אנשים אחרים או אירועי חיים.

שינוי גישה – המטופל מכיר במחשבות אלו ומחליף את המחשבות הגורמות לפאניקה במחשבות חיוביות ומציאותיות, על מנת לקדם תחושת שליטה עצמית מוגברת.

התמודדות – המטופל מקבל כלים מעשיים להתמודדות עם הלחץ, ולומד שיטות הירגעות כאשר התסמינים מופיעים.

גישה מציאותית – המטופל לומד כיצד להימנע מדאגה לגבי בעיות קטנות אשר עלולות להתפתח למימדים נוראיים.

טיפול תרופתי

לעיתים מהווה טיפול זה חלק חשוב מהליך הטיפולי. ברגע שהמטופל מתחיל לקבל טיפול תרופתי, עליו להמשיך בו ולא להפסיקו מבלי להתייעץ עם הרופא. תרופות מרשם נפוצות לחרדה מוכללת כוללות תרופות נוגדות דיכאון ובנזודיאזפינים.

טיפול עצמי

מלבד טיפול תרופתי וטיפול בדיבור, אדם יכול לשפר את מצבו באמצעות הפחתת קפאין; הימנעות משימוש בסמים שאינם חוקיים; הקפדה על פעילות גופנית, מנוחה מספקת ואכילת מזון בריא.

קבוצות תמיכה

ניתן להקל את הלחץ באמצעות הצטרפות לקבוצת תמיכה. שיתוף אחרים החווים את אותן בעיות נפוצות, מסייע לאדם שלא לחוש בודד. זוהי תוספת מועילה לטיפול בדיבור או טיפול תרופתי.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום