בריאות הנפש

טיפול פסיכולוגי ברשת

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

טיפול פסיכולוגי ברשתישנן הרבה מאוד גישות של טיפולים פסיכולוגיים – חלקן קצרות טווח וממוקדות וחלקן ארוכות טווח וכוללניות. יש שיטות שנועדו להקל על מצוקות יום יום ויש שנועדו לסלק פוביות, חרדות או להתמודד עם דיכאון קליני.

בשנים האחרונות, כשהמחשב זמין בכל בית, ועם הצמיחה המהירה של רשת האינטרנט, החלו פסיכולוגים ומטפלים להציע טיפול שניתן באופן השונה עד מאוד מהטיפול הקלאסי – פנים אל פנים.

הטיפול נעשה באמצעות הרשת, מרחוק. מהו בדיוק טיפול זה? מה צריך לדעת לגביו?

טיפול נפשי לכל דבר

ייעוץ נפשי מרחוק, בלא שנמצאים בחדר אחד עם פסיכולוג איננו דבר חדש. עוד לפני עידן האינטרנט ניתן היה לפנות ליועצים שנתנו מענה טלפוני, אולם בדרך כלל היה מדובר ב"קו חם" לייעוץ במקרי חירום. מדובר היה בייעוץ ראשוני, מעין עזרה ראשונה למשל עבור אנשים שמרגישים מועקה גדולה עד כדי רצון לשים קץ לחייהם.

טיפול פסיכולוגי ברשת מעניק את האפשרות למטופלים לקבל טיפול פסיכולוגי שלם ולא רק מענה חד פעמי או טיפול חירום. מדובר באפשרות לקבל טיפול ממטפלים מוסמכים, שיכולים להיות פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים, לעתים גם מטפלים מתמחים כגון מטפלים באומנות. זהו טיפול נפשי לכל דבר, הזמין במרבית האסכולות הפסיכולוגיות הקיימות בימנו.

טיפול בווידאו וגם בצ'אט

טיפול ברשת, בצורה של שיחת ווידאו, הוא הדבר הדומה ביותר לטיפול שגרתי, שבה המטפל יכול להביט במטופל, לבחון את הבעות פניו, לתקשר גם באופן בלתי מילולי. אולם שיחת ווידאו טיפולית איננה צורת הטיפול היחידה ברשת. אפשרויות נוספות לטיפול פסיכולוגי באינטרנט כוללות למשל צ'אט, שבו שני הצדדים אינם רואים זה את זה אלא מתקשרים באמצעות מסרים כתובים.

רמה אחרת של טיפול יכולה להתקיים כאשר מן הצד השני אין כלל מטפל בשר ודם. פיתוח תכנות ומערכות של בינה מלאכותית שאמורות להעניק סיוע נפשי נמצא בהתקדמות של ממש, אם כי הדעות עדיין חלוקות לגבי היעילות ביחס למפגשי טיפול עם מטפל אנושי. ראוי לציין שתכנות טיפוליות אונליין נחשבות לטובות למדי כאשר מתמודדים עם בעיה ידועה וממוקדת כגון חרדת בחינות למשל.

טיפול ברשת – זמינות מקסימלית

העובדה שטיפול ניתן באינטרנט הופכת אותו למהפכה מבחינת זמינות. מרחק גיאוגרפי כבר איננו רלוונטי וניתן להעניק טיפול למטופלים שנמצאים בקצה השני של העולם. טיפול ברשת, אם כן, יכול להתאים גם לאנשים שהיו מעדיפים טיפול פנים אל פנים, אבל נבצר מהם להגיע  לטיפול למשל בשל לימודים או עבודה בחו"ל.

מלבד אנשים שנמצאים בחו"ל, ברילוקיישן למשל, טיפול ברשת יכול מאוד להתאים לאנשים שאינם יכולים להרשות לעצמם לממן טיפול פנים אל פנים. טיפול באינטרנט, שיכול להינתן כאמור גם בצ'אט או אפילו בסקייפ, יכול להקל ולסייע בלא להעמיס נטל כספי משמעותי.

ניצול הטכנולוגיה המתקדמת לטיפול נפשי

במיוחד הדברים אמורים בטיפולים בצ'אט או שימוש בתכנות טיפול. כמו כן, טיפול ברשת מתאים לאנשים שמתקשים לצאת מהבית ולהגיע לטיפול מכל סיבה שהיא – זו יכולה להיות למשל נכות וקשיי ניידות. זו יכולה להיות עצם ההפרעה, חרדה או דיכאון, שמקשים על המטופל לגייס את תעצומות הנפש הדרושות בכדי לצאת מהבית ולהגיע אל מטפל היושב בקליניקה.

טיפול פסיכולוגי ברשת יכול להיעשות בשיטות מגוונות, הן מהבחינה הטכנולוגית והן מהבחינה הקלינית. מטופלים רבים שהתנסו מדווחים על תוצאות טובות, אולם ברור כי אין זה נחלת הכלל. קשה להניח שבקרוב יתפוס הטיפול ברשת את מקומו של הטיפול פנים אל פנים אבל בהחלט יש לו מקום ויש לו יתרונות משלו.

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!