בריאות הנפש

פוחדים מחורים? אולי זאת טריפופוביה

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

פחד מחוריםבתחילת שנות ה-2000, משתמשי אינטרנט רבים קשרו את הדחייה הרווחת שלהם לתמונות שהראו מערכים מקובצים של חורים קטנים, כגון כוורת או אפילו בועות סבון.

במשך כמעט עשור, "טריפופוביה", פשוטו כמשמעו, "פחד מחורים" לא הייתה אלא תופעת אינטרנט, אך בסופו של דבר מצאו החוקרים עדויות לתוקפה וחקרו את הסיבה האפשרית.

בשנת 2010, שני פסיכולוגים מאוניברסיטת אסקס באנגליה, החליטו לחקור את התופעה. הם הראו תמונות של חורים ל-286 מבוגרים בגילאי 18 עד 55. 11% מהגברים ו-18% מהנשים תיארו את תמונות החורים כ"לא נוחות או אפילו דוחות".

המבנה החזותי של דימויי החורים גורם לחלק מחוסר הנוחות

הפסיכולוגים ניתחו סדרת תמונות מעוררות סלידה ותמונות של חורים שלא עוררו טריפופוביה, וגילו שרוב התמונות הלא נעימות חלקות מבנה מתמטי בסיסי המשלב תכונות קטנות, וניגודיות גבוהה, כגון נקודות או פסים. דפוס זה נראה בצבע העור של מינים רבים של בעלי חיים מסוכנים או רעילים.

מחקרים קודמים מצאו שרוב האנשים מוצאים דפוס זה כמעורר חוסר נוחות. ואכן, מגוון תמונות שצולמו מתוך אתר האינטרנט trypuphobia.com הפיק אי נוחות בקבוצת עשרים אנשים עם פוביה זו. למרות שפחד מחורים עדיין מוגדר באופן רשמי כמצב נפשי, מחקר במדע הפסיכולוגי העריך שטריפופוביה נמצאת בקרב 16% מהאנשים.

פחד מחורים: לא הגיוני אך אמיתי לחלוטין

המחקר מסביר שמצב זה מעורר תגובה אינטנסיבית, למרות שהגירויים נובעים ברוב המקרים מאשכולות חורים מכל סוג שהוא, שכמעט תמיד אינם מזיקים ואינם מהווים איום. חומרת הפחד מתרחשת על בסיס כל מקרה והשפעתו באופן אישי. בעוד שחלק מהאנשים הסובלים מטריפופוביה מוצאים שאשכולות חורים גורמים להם לתחושת חוסר נוחות, אחרים טענו כי התבוננות על חורים עשויה לגרום להם לרעוד מפחד.

בעוד שהמחקר על מצב נפשי זה עדיין בראשיתו, חלק מהמומחים מאמינים שהגורם טמון ב-DNA, ומתבטא בתחושת דחייה הנובעת מדפוסים חוזרים. מדענים הציגו תיאוריות אלו בשנת 2013. הם טענו שאין זה רצוי לקשר בין הצורות לבין סכנה, שכן המוח מקשר אותן באופן טבעי למחלות או לפצעים. לטענתם, סביר להניח שאנשים מפחדים מדימויי חורים בגלל הרצף הדחוס והמיזוג שלהם.

הסיפור המתפתח על טריפופוביה: פחד מפצעים וצלקות

המאפיינים המרחביים של דימויי החורים מסבירים לפחות חלק מאי הנוחות שנגרמת מתמונות של חורים קטנים, אך הפסיכולוגים שערכו את המחקר מודים שקיים צורך במשהו נוסף על מנת להסביר את עוצמת הסלידה בקרב אנשים רגישים הגורם המכריע לטריפופוביה עשוי להיות קשר עם נגעים בעור כגון צלקות או פצעים.

אנשים הסובלים מפוביה זו מדווחים ברוב המקרים שמראה חורים מקובצים גורם להם לצמרמורות, ותמונות של חורים  משפיעות עליהם באופן חזק במיוחד. הסיפור המתפתח, אם כן, הוא שפחד מחורים עשוי להיות סוג של סלידה אוניברסלית מצלקות ופצעים, תכונה מפותחת שאולי עזרה לאדם הקדמון להימנע מחיידקים ומחלות, והורחבה לפחד מפני אובייקטים כגון תרמילי זרעי לוטוס וחלת דבש.

גם פחד שאינו הגיוני ניתן לטיפול

בדומה לטיפול בפוביות אחרות, ריפוי פחד שאינו הגיוני, אינו קל ברוב המקרים. טיפול התנהגותי קוגניטיבי עשוי לשמש על מנת לסייע לסובלים לשנות את דפוסי חשיבתם ולהחליפם בחשיבה הגיונית.

במהלך הטיפול, הם לומדים להבחין כי הפחד העוצמתי שלהם נמצא בדמיונם בלבד. גישת טיפול נוספת לטריפופוביה כוללת טיפול התנהגותי, טיפול נרטיבי להפרעות אישיות, והיפנוזה.

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!