בריאות הנפש

חרדת טיסה

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

חרדת טיסהכשאדם סובל מחרדת טיסה, הוא חושש להתרסק, או שהוא סובל מקלסטרופוביה, ופוחד להיות "לכוד" במטוס במהלך טיסה ארוכה. לעיתים הוא חושש מפני התקף חרדה שיתרחש במטוס. ניתן להתגבר על כל סוג של חרדה. המפתח להתמודדות יעילה הוא הבנה מה גורם לפחד ומניע אותו, וללמוד כיצד להדוף אותו.

חרדת טיסה היא אחת החרדות הנפוצות ביותר. היא מתבטאת בפחד מפני נפילת המטוס, ולעיתים קרובות אנשים עם חרדה זו זקוקים לשימוש באלכוהול או סמי הרגעה על מנת "לעבור" בשלום את הטיסה. יחד עם זאת, מדובר בבעיה המגיבה היטב לטיפול, וטיסה נוחה היא אפשרית. מאמר זה מספק סוגיות מפתח להבנת ופתרון הבעיה על מנת להתגבר עליה.

אנשים רבים מגיבים לחרדה זו בכך שאינם טסים. אך אם התנהגות זו היתה לשביעות רצונם, היה זה סוף הסיפור. אלא שבדרך כלל אין זה המצב. רוב האנשים עם חרדת טיסה עדיין מעוניינים להתגבר עליה. הם מבינים כי הם מחמיצים הרבה בחיים, והם מנסים למצוא באופן קבוע שיטות להתגבר על הפחד, על מנת לטוס שוב ברגע שיתגברו על החרדה.

הגורמים לחרדת טיסה

בעוד שמספר אנשים סובלים מחרדה זו במשך כל חייהם, רוב האנשים טסו במשך מספר שנים ללא קושי, לפני שפיתחו את החרדה. העובדה שהחרדה מופיעה אצלם פתאום גורמת להם לבלבול וצער. כשאדם עובד על מנת להתגבר על חרדה זו, בדרך כלל לא יעזור לו להשקיע זמן בלנסות להבין "למה" הוא פוחד.

העובדה היא כי הוא פוחד ואין חשיבות מהותית, לפחות בתחילה, לסיבה. השאלות החשובות הן: מהן התחושות בדיוק וכיצד הוא מגיב להן. יחד עם זאת, מומלץ לקבל גם הבנה לגבי הגורם לפחד טיסה. הבנה זו תסייע לאדם להניח בצד את כל השאלות בסגנון "מדוע", ולהתמקד בטיפול שיאפשר לו להתגבר על החרדה.

ממה נובע הפחד?

אנשים רבים מניחים כי חרדת טיסה נובעת מפחד מפני התרסקות. אך הרוב המכריע של המניעים לחרדה זו אינה דאגה מפני התרסקות, אלא דאגה מפני קבלת התקף פאניקה, חוויית התקף קלסטרופוביה במטוס, ואיבוד השליטה העצמית באופן כלשהו.

הפחד מפני התרסקות המטוס אינו מורכב מפחד מפני המוות עצמו. רוב האנשים עם חרדת טיסה אובססיביים יותר לגבי מחשבות ותמונות בהן הם מדמיינים את אימת הרגעים לפני המוות הממשמש ובא. הם עושים ללא הרף חזרות בראשם אודות התחושה שתהיה בדקות שלפני המוות. מומלץ לאדם עם חרדה זו, להיות ברור לגבי ההיבט המדויק הקשור לטיסה והגורם לו לפחד, על מנת לעצב את דרך ההתמודדות שלו.

תסמיני תגובה לחרדת טיסה

רבים מהאנשים עם חרדה זו דואגים מפני רגע ההמראה, כאשר הטייס או הדיילת פונים אל הנוסעים, מכריזים על ההמראה ומבקשים לחגור חגורות בטיחות, זהו הרגע בו הם בטוחים כי הנורא מכל עומד להתרחש. בנוסף, הם חשים "לכודים" בשל חוסר האפשרות "להימלט".

אנשים שממשיכים לטוס למרות החרדה, בדרך כלל משתדלים שלא לחוש פחד. הם מקווים שבאמצעות התנהגות לחרדה, יוכלו לגרום לה להיעלם. זה נשמע כמו רעיון סביר, אך בדרך כלל זה לא עובד כך, והתנהגות זו רק מחזקת את החרדה.

אנשים עם חרדת טיסה בדרך כלל מתנגדים לתפקידם כנוסעים, ומנסים לחוש כאילו יש להם שליטה רבה יותר על הפעילות, מכפי שיש להם בפועל. התנהגות זו למעשה מחזקת את הפחד. ביקורת עצמית נאותה לגבי התגובה לחרדת הטיסה היא צעד מפתח נוסף בדרך להתגברות על החרדה.

התמודדות עם חרדת טיסה

התגברות על חרדה זו אינה כרוכה בשנים של טיפול. ניתן לעבוד עם מאמן אישי על מנת לקבל טכניקות מצוינות להתגברות על החרדה. זהו תהליך אימון קצר ומעשי.

המאמן מתחיל את התהליך בעבודה על התקף החרדה וממשיך בהקניית שיטות וצעדים להתמודדות. המתאמן מקבל ארגז כלים מעשיים המשמשים אותו לפעולה בכל פעם בה הוא טס, תוך שהוא מבין ממה נובע הפחד שלו, ועד כמה הוא מנותק למעשה מהמציאות.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!