בריאות הנפש

שיקום הזוגיות

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

שיקום הזוגיותמערכת יחסים ממושכת לא אחת נקלעת למשבר. שינויים שעוברים על שני בני הזוג, התמודדויות במישור האישי או התעסוקתי, גידול הילדים, שיגרה, אובדן התשוקה או תשישות מהמערכת הזוגית ואי תקשורת זוגית אלה הם רק חלק מהגורמים שיוצרים ריחוק, ניכור או עימותים בין בני זוג.

משבר חמור בין בני זוג יכול להביא לפירוק הקשר, אך באמצעות התמודדות נכונה הוא יכול להביא גם לחיזוק התקשורת ההדדית, לבניית אמון ולהעצמת מערכת היחסים.

בסיטואציה של משבר זוגי קל מאוד להיקלע למערבולת של האשמות הדדיות: לכל אחד שנמצא במערכת יחסים יש סל של שיפוטים, כעסים וחשבונות קדומים כלפי בן הזוג. בשעת מריבה כל אחד שולף את טיעוניו הוא, מתבצר בעמדתו ולוקח את הצד הנפגע.

שני הצדדים חשים בטוחים מאוד בצדקתם ומתקשים לראות את הצד האחר ולחוש אמפתיה כלפיו. לכן לעתים מומלץ לפנות לעזרה מקצועית, אשר יכולה לספק מבט חדש על מערכת היחסים ולהביא לשינוי.

עבודה אישית או זוגית

אם הבנו שכדאי להיעזר בגורם חיצוני כדי לשקם את הזוגיות, ישנה אפשרות לפנות לאימון אישי או טיפול זוגי. אימון אישי מתאים בעיקר למי שמרגיש שמשהו בתוכו חוסם את התקשורת עם בן הזוג, או שיש לו איזה מכשול בעצמו שמפריע לו במערכת היחסים עם בן הזוג.

טיפול זוגי מתאים לבני זוג אשר מעוניינים שניהם בהצלחת הזוגיות ומוכנים לעבוד על דפוסי היחסים הבעייתיים בקשר.

אימון אישי

אימון אישי הוא הדרך בה האדם מציב לעצמו מטרות, באמצעות המאמן וחותר להשגתן בדרכים שונות, תוך מודעות לתהליך, לשלבי ההתקדמות, למכשולים שהוא מציב לעצמו ולגורמים שמסייעים לו בהתמודדות.

העבודה היא על אמונות שגויות ודפוסים בעייתיים בתוכנו, גם אם הקושי שלנו בא לידי ביטוי בעיקר בתוך מערכת היחסים הזוגית. למשל גבר, הבוגד באשתו ומרגיש בלבול ואשמה או אשה שמרגישה מרוחקת נפשית מבן זוגה- לעתים אנחנו פשוט לא מצליחים לתחזק אהבה, נאמנות, אמון, תשוקה, אמפתיה ועוד רגשות שהיינו רוצים לחוש בתוך מערכת יחסים זוגית.

לא תמיד אנחנו יודעים מה הסיבה למשבר או כיצד לצאת מהמצב המורכב, אבל מאמן מקצועי ובעל נסיון יוכל לשקף לנו את המחשבות וההתנהגות שלנו ובצורה זו לעזור לנו להשתנות.

פעמים רבות מספיק שאחד מבני הזוג יילך לאימון אישי כדי ליצור שינוי במערכת היחסים הזוגית: אותו אדם מביא הביתה רוח חדשה של התכווננות, הקשבה ורצון ליצירת אינטימיות מחודשת. כמובן שהדבר משפיע גם על בן הזוג ויכול לסייע לשיקום הזוגיות אפילו לאחר משבר קשה כמו בגידה או מריבה קשה.

טיפול זוגי

טיפול זוגי נועד להעלות אל פני השטח את הקשיים והמקומות "התקועים" במערכת היחסים וללמוד כיצד להביע את הקשיים בצורה תקשורתית ואמפתית. הרבה פעמים נדמה שאנחנו רבים על דבר אחד ובמהלך הטיפול מגלים כי הכעס והכאב נובעים מדבר שונה לגמרי, למשל מריבה שגרתית על חלוקת מטלות הבית יכולה להתגלות כתחושת דחייה שחווה אחד הצדדים.

מטפל זוגי טוב, הוא כזה שמסייע לתרגום של כעס והאשמות הדדיות לתחושות ורגשות בונים כמו פגיעות, אכזבה, ציפיה וכדומה. הכרה במקומות הפגועים של כל אחד מסייעת להבנה טובה יותר מצד בני הזוג.

הטיפול הזוגי מסייע לבני הזוג לאבחן את הקשר ולמצוא דרך בונה לפתור חילוקי דעות. במהלך הטיפול, שלרוב נמשך בין מספר שבועות למספר חודשים, נוצרת אינטימיות מחודשת, לומדים להיעזר אחד בשני ומחזקים את האמון ההדדי. המטפל בדרך כלל משקף את הדברים שעולים מבלי לנקוט צד בויכוחים, על מנת לאפשר לבני הזוג מרחב בטוח להעלות בו את הקשיים האישיים והזוגיים.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!