כעס ועצבנות – ממה זה נובע ואיך לטפל?

כעס ועצבנות - ממה זה נובע ואיך לטפל?כעס הוא רגש שיכול לנוע בין מטרד קל עד זעם עז. אנשים עשויים לכעוס כשהם חשים איום, פגיעה או חוסר אונים. אחרים עשויים לחוות כעס בשל לחץ אירועי חיים כגון החלפת מקום עבודה, פרישה מהעבודה או בשל סכסוכים משפחתיים או מצבים מלחיצים בעבודה.

אחרים חווים כעס במצבים יומיומיים כתוצאה מאירוע טראומטי מהעבר כגון השפעות השתתפות בלחימה, התעללות פיסית או מינית, או פציעה ומצב בריאותי מורכב. כעס ועצבנות מתמשכים משפיעים באופן שלילי על הבריאות ומובילים לבעיות כגון לחץ דם גבוה, כאבי ראש, כיבים ומצבים אחרים.

הגורמים ללחץ ועצבנות

היבטים רבים עלולים לגרום לעצבנות. חלק מהסיבות הפסיכולוגיות הנפוצות כוללות:

אדם עלול לחוות כעס ועצבנות גם כתופעת לוואי של תרופות הנצרכות בהווה. גורמים אפשריים אחרים כוללים שימוש בסמים או באלכוהול; וגמילה מניקוטין או מקפאין. רוב האנשים חשים עצבנות לעיתים, וזה נורמאלי, למשל, לחוש עצבנות לאחר לילה של נדודי שינה. אך כשהכעס והעצבנות משתלטים על החיים ומשפיעים על התפקוד התקין, מומלץ להתייעץ עם רופא, שיסייע בזיהוי הגורמים האפשריים לעצבנות וירכיב תכנית טיפול מתאימה.

תסמינים נלווים לכעס ועצבנות

רגשות אלו עשויים להיות מלווים בתסמינים אחרים או להקדים אותם. לדוגמא:

אם חוסר איזון הורמונאלי גורם לעצבנות, התסמינים עשויים לכלול:

  • חום גבוה
  • כאבי ראש
  • גלי חום
  • מחזור חודשי שאינו סדיר
  • חשק מיני מופחת
  • נשירת שיער.

אבחון הגורמים לכעס ועצבנות

כשאדם סובל מתחושות אלו באופן קבוע ואינו מודע לסיבה, עליו להתייעץ עם רופא כדי לזהות את הסיבות האפשריות. הרופא ידון עימו באפשרויות הטיפול והשיטות להתמודדות עם מצבי הרוח. במהלך הייעוץ, הרופא ישאל על ההיסטוריה הרפואית, כולל התרופות הנצרכות בהווה, ועל היסטוריה של מצבים פסיכולוגיים, הרגלי אורח חיים, כגון דפוסי שינה וצריכת אלכוהול. הוא יבקש לדעת על מקורות לחץ בחיים.

בהתאם לתסמינים ולהיסטוריה הרפואית, הרופא עשוי להזמין בדיקה אחת או יותר, כולל בדיקות דם ושתן. רמות מסוימות של הורמונים בדם עשויות להצביע על חוסר איזון הורמונאלי. רמת הגלוקוז בדם או בשתן עשויה להצביע על מחלת הסוכרת. אם נשללים מצבים בריאותיים, הרופא יפנה את המטופל לאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש לצורך הערכה.

הטיפול בגורמים לכעס ולעצבנות

תכנית הטיפול המומלצת תלויה באבחנה הפרטנית. השיטה הטובה ביותר לטפל בכעס ועצבנות היא להתייחס לסיבה הבסיסית שלהם. תרופות מרשם מומלצות לסיוע בשליטה על מצב הרוח. טיפול תרופתי וטיפולי שיחה משולבים בדרך כלל לטיפול בהפרעות מצב הרוח, כגון דיכאון.

הרופא עשוי להמליץ גם על שינויים בסגנון החיים כדי לסייע בשליטה על מצב הרוח. ההתאמות המומלצות כוללות תזונה בריאה; שגרת פעילות גופנית; הרגלי שינה בריאים; ושיטות להתמודדות עם מצבי לחץ. תכנית הטיפול בהתאם לאפשרויות הנבחרות מיועדת לטווח הארוך.

קראו עוד בנושא : על הטיפול בכעסים>>>

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום