בריאות הנפש

תרופת רמרון

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

רמרוןתרופת הרמרון (בלעז – Remeron), ידועה גם בשם מירטזפין (בלעז – Mirtazapine), הינה תרופה פסיכיאטרית המשמשת לטיפול במצבי דיכאון וחרדה.

היא משמשת לטיפול בפני עצמה, ולעיתים בשילוב עם תרופות פסיכיאטריות אחרות. היא איננה משתייכת לאף משפחת תרופות (למשל ה-)SSRI, אך הינה דומה במובנים מסוימים לתרופות ממשפחת הטטרציקליות.

התרופה משמשת בעיקר במקרים של דיכאון עם הפרעות חרדה, בשל הפעולה הייחודית שלה בתור אנטי-דיכאונית וכן אנטי-חרדתית. היא גם יעילה לטיפול במצבים של הפרעות דו-קוטביות, או הפרעות פסיכוסומטיות שונות הכוללות כאבים או הפרעות שינה מסוימות. נמצא גם כי התרופה יעילה במקרים רפואיים שונים כגון תסמונת המעי הרגיז, או דלקת פרקים.

אופן פעולתה והרכיבים הפעילים ברמרון

התרופה למעשה מפעילה שחרור של נוראדרנלין וסרוטונין, וכאשר אלו נקלטים טוב יותר ובכמות גדולה יותר ישנה תחושה מיטיבה במקרי דיכאון וחרדה. במקרים אלו, למעשה, ישנו חסך בהורמונים אלו או בקליטתם. בנוסף, הרמרון מעכבת את פעילות אחד מהרצפטורים הקולטים היסטמין (H1), והתוצאה המתקבלת הינה הירדמות, דבר המסייע לשינה ומשפר את איכותה. באופן זה, גם משתפר מצב רוחו של המטופל וגם משתפרת איכות שנתו, דבר המספק שלווה ורגיעה.

בשל אופן פעולתה, תרופת הרמרון מעולה לטיפול בסובלים מדיכאון או חרדה אשר גם סובלים מבעיות שינה שונות. עם זאת, דווקא נראה כי כאשר נוטלים מינון מופחת יותר, השפעת התרופה טובה יותר על השינה. לתרופה זו גם לוקח מעט זמן להתחיל ולהשפיע על הגוף, לרוב עד 6 שבועות מרגע נטילתה.

תופעות לוואי ואזהרות

כרוב התרופות הפסיכיאטריות, גם לתרופת הרמרון ישנן תופעות לוואי. לרוב כאלו המקושרות עם עליה בתאבון, דחף לצריכת מזונות עם סוכרים, עלייה במשקל, יובש בפה ולעיתים עצירות (אם כי לרוב בפחות עוצמה מאשר תרופות פסיכיאטריות אחרות). הרמרון פועלת ומשפיעה רבות על אופן התזונה של המטופל, בשל אופן פעולתה על המוח. מסיבה זו, פעמים רבות, יש להיוועץ בדיאטנית בעת השימוש בתרופה.

לרמרון גם ישנן בעיות בהשפעותיה על המטופל בעת צריכת אלכוהול, ובאופן כללי אין לשלב בנטילת שניהם בו-זמנית. מסיבה זו, גם יש לבחון שילוב בין-תרופתי בכל מקרה ומקרה, ולהיוועץ ברופא המטפל טרם נטילת תרופות נוספות. אין לשלב את התרופה עם תרופות מעכבות MAOIs (למשל סלג'ילין, או מוקלובמיד).

מינון יתר של התרופה גם הוא בעל סיכון מהותי, ובמקרים של דיכאון עם מחשבות אובדניות ייתכן ויש להימנע מהשימוש בתרופה זו. כמו כן, בשל השפעותיה על השינה והירדמות, אין ליטול את התרופה בסמוך לנהיגה, תפעול מכשור כבד, וכדומה.

התרופה אינה מיועדת לילדים או מתבגרים מתחת לגילאי 18. כמו כן, אין ליטול את התרופה בזמן היריון או הנקה, מאחר והתרופה עלולה להשפיע על התינוק. כמו כן, תרופה זו אינה מיועדת לשימוש בקשישים.

במקרים כגון סכרת, מחלות לב, מחלות כליה או כבד, לחץ דם נמוך, אירועים מוחיים, אפילפסיה, גלאוקומה, הגדלת ערמונית (פרוסטאטה), ואבחונים של פסיכוזה יש ליידע את הרופא המטפל טרם תחילת הטיפול. כמו כן, יש לקרוא בקפידה את העלון המצורף לתרופה לרשימת מקרים רפואיים נוספים אשר יש להיזהר בעת נטילת התרופה בהם. וכן יש לבדוק רגישויות אלרגניות למרכיבי התרופה בטרם השימוש.

ולבסוף, יש לעקוב אחר כל שינויים במצב הרוח, החמרה בתחושות הדיכאון, מחשבות אובדניות, ושינוי התנהגות כגון עצבנות ותוקפנות. יש לפנות אל הרופא המטפל בכל שינוי לרעה במצב המטופל או התנהגותו, במיוחד בגילאים צעירים יותר (עד גיל 24), אשר בהם הסיכונים הטמונים בשימוש בתרופה זו גבוהים יותר.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!