בריאות הנפש

4 עקרונות לטיפול זוגי יעיל

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

עקרונות לטיפול זוגי יעילזוגות החווים מצוקה במערכת היחסים שלהם, עשויים להרגיש לעתים שלא קיימת שיטה להתגבר על הבעיות. מיתוסים על שיעורי ההצלחה הנמוכים של טיפולי זוגות וייעוץ זוגי רק גורמים למצב להיראות חמור יותר מכפי שהוא באמת.

פסיכולוגים מסבירים שמחקרים על סוגי טיפול זוגי מתועדים היטב במחקרים שנערכו במשך מספר שנים, ובכל זאת, כל תחום הטיפול בזוגות סובל מבעיה מערכתית.

הבעיה אליה הם מתייחסים היא אמיתית: זוגות רבים ממתינים במקרים רבים עד שמאוחר מדי להשיג תוצאות חיוביות מהטיפול, ועד אז, אחד מהם, או שניהם, עשויים להחליט לסיים את מערכת היחסים.

מצב זה נכון גם כשמקבלים את הטיפול אצל מטפל זוגי שאינו יעיל או שחסרות לו המיומנויות והכישורים הנדרשים. יחד עם זאת, כאשר מוצאים מטפל זוגי טוב, הוא יכול להשפיע באופן חיובי על ההתנהלות היעילה של הטיפול לשם השגת תוצאות משביעות רצון.

גישות יעילות לטיפול זוגי שהוכחו במחקרים

פסיכולוגים פרסמו בשנת 2012 סקירה של למעלה מארבעים שנות מחקר על טיפול זוגי. הסקירה כללה את שיטות הטיפול המוצלחות ביותר. כמות מחקר מסיבית זו הראתה כי כאשר מקבלים טיפול המתבצע בהתאם לחמש עקרונות בסיסיים, המציבים את הדגש על גישה התנהגותית וגישה רגשית, ניתן לסייע למטופלים לייצר שינוי חיובי ויעיל.

גישות מבוססות על ראיות מדעיות הן המפתח לטיפול זוגי יעיל ליחידים או לזוגות. כלומר, הטיפול צריך לכלול בדיקה של שיטות חלופיות, רצוי שיהיו מבוססות על תוצאות מחקרים מבוקרים. פסיכולוגים המספקים טיפול המבוסס על ראיות מדעיות, אינם מקפידים על בדיקת גישות חדשות או חלופיות, היות והם מקפידים על שיטות הטיפול אותן למדו באוניברסיטה.

לכן, על מנת להבטיח טיפול המבוסס על הראיות המדעיות והקליניות הטובות ביותר המבוססות על מחקרים, יש לשנות את שיטות הטיפול ולהתאימן לכל זוג באופן אישי. ארבעת העקרונות הבסיסיים לטיפול זוגי יעיל, כפי שהוכחו במחקרים, הן:

  1. המטרה: להחליף האשמות בהתבוננות לעומק

לאורך כל התהליך הטיפולי, המטפל חותר לקראת תוצאות המסייעות לשני בני הזוג להתבונן על מערכת היחסים שלהם בצורה אובייקטיבית יותר. הם לומדים לעצור את "משחקי ההאשמות" ובמקום זאת מתבוננים על מה שקורה להם כתהליך של כל אחד מהם.

הם יכולים גם להפיק תועלת מהטיפול כשהם מבינים כי הקשר שלהם מתרחש בהקשר מסוים. לדוגמא, זוגות שנאבקים עם בעיות כלכליות, חווים לחצים מסוגים שונים עימם מתמודדים זוגות ללא בעיות כלכליות.

בני הזוג מתחילים באמת לראות זה את זו

המטפלים מתחילים בתהליך זה באמצעות איסוף נתונים על היחסים בין בני הזוג, באמצעות צפייה בהתנהגותם. בהמשך המטפלים מגבשים הנחות לגבי הגורמים הסיבתיים העשויים להשפיע על הבעיות במערכת היחסים, על מנת להוביל לאופן בו ניתן לשנות את התקשורת הזוגית.

האופן בו מידע זה משמש פסיכולוגים לטיפול בבני הזוג, משתנה בהתאם לגישה התאורטית של המטפל. קיימת תמיכה אמפירית למגוון גישות התנהגותיות המשפיעות על מערכת היחסים. מטפלים שונים משתמשים בשיטות שונות, אך כל עוד הם מתמקדים בשינוי הקשר בין בני הזוג, ניתן לגרום לבני הזוג להתחיל לראות אחד את השנייה, ואת התקשורת שלהם, בשיטות הסתגלותיות יותר.

2. שינוי התנהגות שאינה מתפקדת

מטפלים זוגיים יעילים חותרים לשינוי האופן שבו בני הזוג מתנהגים זה עם זו. כלומר, בנוסף לסיוע אותו הם מעניקים לשיפור התקשורת הזוגית, המטפלים צריכים אף להבטיח שבני הזוג לא יעסקו בפעולות שעלולות לגרום לנזק פיזי, פסיכולוגי או כלכלית.

כדי לעשות זאת, המטפלים חייבים לבצע הערכה זהירה על מנת לקבוע אם המטופלים נמצאים בסיכון. במידת הצורך, המטפל יכול להמליץ, למשל, על מצב בו אחד מבני הזוג יופנה למקלט לאלימות במשפחה, למסגרת טיפול מיוחד לגמילה מסמים, או למסגרת טיפול בכעסים. יתכן גם שאם הסיכון אינו חמור מספיק, בני הזוג יכולים להפיק תועלת מ"פסק זמן" על מנת לעצור את הסלמת הסכסוך.

  1. 3. נמנעים מהבעת רגשות? הגברתם את הסיכון להתרחקות רגשית

זוגות הנמנעים מהבעת רגשותיהם מציבים את עצמם בסיכון גבוה יותר להתרחקות מבחינה רגשית. מטפלים זוגיים יעילים מסייעים למטופליהם להביע את רגשותיהם ואת המחשבות אותן הם חוששים להביע. טיפול זוגי המבוסס על מחקרים מדעיים מאפשר לבני הזוג לפחד פחות מהבעת צרכיהם לקרבה.

בהתאם להשקפה זו, חלק מבני הזוג שלא הצליחו לפתח קשרים רגשיים "בטוחים" בילדותם, חווים צרכים שאינם מסופקים, אותם הם מעבירים אל מערכות היחסים הבוגרות שלהם. הם פוחדים להראות לבני הזוג שלהם עד כמה הם זקוקים להם או חוששים מדחייה.

הבעת הרגשות מאפשרת קרבה זוגית

מטפלים המבססים שיטות טיפול על גישות התנהגותיות, מניחים שמבוגרים חוששים להביע את רגשותיהם האמיתיים היות ובעבר לא קיבלו "חיזוקים".

כך או אחרת, שתי הגישות התיאורטיות תומכות בסיוע למטופלים להביע את רגשותיהם האמיתיים באופן שבסופו של דבר יקרב ביניהם.

4. יש גם צדדים חיוביים במערכת היחסים שלכם

מטפלים זוגיים יעילים מציינים את נקודות החוזק ביחסים ובונים חוסן נפשי במיוחד כשהטיפול מתקרב לסיומו. היות ורוב הטיפול בזוגות כולל התמקדות בתחומים בעייתיים, קל לאבד את התחומים האחרים שבהם זוגות פועלים ביעילות. הנקודה של קידום עוצמות היא לסייע לזוג להפיק יותר הנאה מחוץ למערכת היחסים שלהם.

המטפל המבסס את הטיפול על גישה התנהגותית, עשוי להורות לאחד מבני הזוג לבצע פעולה מענגת לאחר. מטפלים הנוקטים בגישות אחרות המתמקדות יותר ברגשות, עשויים לסייע לבני הזוג לפתח "סיפור" חיובי יותר על מערכת היחסים שלהם. בכל מקרה, המטפל צריך לגרום לבני הזוג לגלות מה מחזק את מערכת היחסים שלהם, ולהניח להם להגדירה מחדש.

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!