בריאות הנפש

סימני האזהרה לסכיזופרניה אצל מתבגרים

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

איך לזהות סכיזופרניה במתבגריםסכיזופרניה עשויה להיות קשה לזיהוי בקרב בני נוער. לעתים קשה לקבוע את ההבדל בין תנודות רגילות במצב רוח רגיל אצל מתבגר, לבין סימנים המעידים על נוכחות מחלה חמורה יותר, אם כי המחלה מתחילה ברוב המקרים בגיל ההתבגרות המאוחרת או בבגרות הצעירה.

מאמר זה מסייע להבין את התסמינים אחריהם יש לעקוב, ומתי קיים צורך בייעוץ רפואי.

חשיבות זיהוי סימני סכיזופרניה במתבגרים

תסמיני סכיזופרניה בקרב בני נוער עשויים להתרחש בהדרגה במשך תשעה חודשים או יותר. לעתים הם יכולים להידמות לתסמיני בעיות אחרות כגון חרדה או דיכאון.

במיוחד בהתחלה, התסמינים עשויים להיראות כמו תסמינים טיפוסיים של התנהגות מתבגרים: ירידה בלימודים כתוצאה מהסחות דעת שונות, בעיות חברתיות, בעיות שינה, או עצבנות. אך כשבני נוער סובלים מסכיזופרניה, הם עשויים להפגין סימני אזהרה מוקדמים המעידים על נוכחות המחלה, ומופיעים כשינויים באופן החשיבה, התפרצויות רגשיות והתנהגות משובשת.

כך תוכלו לזהות את התסמינים והסימנים המעידים על סכיזופרניה

הסימנים המוקדמים הנפוצים המעידים על סכיזופרניה בקרב מתבגרים, כוללים:

חוסר ריכוז – או חוסר יכולת לעקוב ברציפות אחר מחשבות.

ראיית או שמיעת דברים שאינם אמיתיים – סימנים אלו מעידים על הזיות המאפיינות סכיזופרניה.

בלבול בין מציאות לדמיון – מתבגרים עשויים לבלבל מצבים עליהם חלמו או שהופיעו בטלוויזיה, עם תרחישים המתרחשים במציאות.

רעיונות מוזרים שעשויים להישמע לא הגיוניים – למשל, מתבגרים עם סכיזופרניה עשויים לחשוב שהוריהם גונבים מהם או שרוח רעה השתלטה על הוריהם.

פרנויהזהו סימן לסכיזופרניה רזידואלית, המתבטאת באמונה של המתבגר, שגורמים עוינים רודפים אחריו או מדברים עליו.

בלבול ההיסטוריה האישית – מתבגרים הסובלים מסכיזופרניה עשויים לטוות לעצמם עבר אישי שאינו קיים.

שינויים רגשיים – תסמינים אלו כוללים הפרעות מצב רוח והתפרצויות זעם; או חרדה חמורה.

שינויים בהתנהגות

תסמיני המעידים על שינויים התנהגותיים בקרב מתבגרים הסובלים מסכיזופרניה, כוללים:

 • הבעת פנים ריקה או חוסר הבעה.
 • תנועות מביכות או חריגות של הפנים או הגוף.
 • דיבור המתבגר אל עצמו בקול רם, או שימוש בדיבור מוזר אותו לא ניתן להבין.
 • שינויים מהירים של נושא השיחה.
 • תגובות שאינן הולמות, כגון צחוק במהלך התרחשות עצובה.
 • בעיות בהבנת רמזים חברתיים.
 • בעיות בתפקוד חברתי ושמירה על חברים.
 • בידוד מוגבר יותר ויותר.
 • בעיות בטיפוח עצמי.
 • התמכרות לסמים.
 • התקפים פסיכוטיים.

אבחון סכיזופרניה אצל מתבגרים

כשתסמינים אלו מופיעים, המתבגר צריך להיבדק מיד על ידי רופא. זה נכון במיוחד אם למישהו משני צדי המשפחה יש סכיזופרניה. הרופא ישאל את המתבגר שאלות לגבי חשיבתו והתנהגותו, יבצע בדיקה ויזמין בדיקות דם או שתן כדי לוודא שלא קיימת בעיה רפואית אחרת, או בעיית שימוש בסמים, הגורמות לתסמינים.

כדי לקבוע אבחנת סכיזופרניה, התסמינים צריכים להימשך לפחות חצי שנה, כשמצבים רפואיים או פסיכיאטריים אחרים נשללו. לעתים לוקח יותר מחצי שנה על מנת לקבוע אבחנה בטוחה, על סמך הופעת התסמינים לטווח הארוך.

טיפול בסכיזופרניה אצל מתבגרים

רופא המשפחה יפנה את המתבגר והוריו לפסיכיאטר המתמחה בטיפול פסיכיאטרי בבני נוער, בעל הכשרה מיוחדת לאבחון וטיפול בסכיזופרניה. אם המתבגר אובחן עם המצב, שילוב טיפולים עשוי לעבוד היטב. אלו עשויים לכלול תרופות, טיפול פסיכיאטרי אישי, וטיפול משפחתי.

קביעת סכיזופרניה אצל מתבגרים עשויה להוות חדשות קשות להורים, אך עם הטיפול הנכון, צעירים רבים יכולים ללמוד באוניברסיטה, להחזיק מקומות עבודה, ולנהל חיי משפחה.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!